Smo uradni izvajalec za nacionalno poklicno kvalifikacijo »kamnosek – restavratorski soddelavec.« Izobrazba je formalno priznana na podlagi nacionalnih poklicnih standardov in pridobljena na podlagi verificiranih izobraževalnih programov ali v postopku preverjanja in potrjevanja nacionalnih poklicnih kvalifikacij. Interesent mora dosegati določene pogoje in zadostovati določenim merilom po danih kriterijih.
Smo uradni izvajalec za nacionalno poklicno kvalifikacijo »zidar – restavratorski soddelavec.« Izobrazba je formalno priznana na podlagi nacionalnih poklicnih standardov in pridobljena na podlagi verificiranih izobraževalnih programov ali v postopku preverjanja in potrjevanja nacionalnih poklicnih kvalifikacij. Interesent mora dosegati določene pogoje in zadostovati določenim merilom po danih kriterijih.
Gnom d.o.o. je v sodelovanju z Društvom restavratorjev Slovenije DRS, Srednjo gradbeno, geodetsko, okoljevarstveno šolo in strokovno gimnazijo Ljubljana, Slovenskim konservatorskim društvom, Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Kamnoseštvom Svete in Župnijo Piran organiziral delavnice in predavanja v okviru obnovitvenih del na zvoniku sv. Jurija. Delavnice so potekale na treh različnih lokacijah v Piranu.
V sklopu Šole prenove smo izvedli štiri dnevno delavnico. Prvi dan je bil namenjen teoretičnem spoznavanju. V praktičnem delu so se prijavljeni spoznali z različnimi metodami čiščenja kamna, z odpravljanjem površinskih in strukturnih poškodb in z dopolnjevanjem manjkajočih delov v naravnem ali umetnem materialu.
V novembru 2022 smo za Srednjo gradbeno, lesarsko in vzgojiteljsko šolo Novo Mesto organizirali predstavitev našega dela. Obiskovalcem smo na sedežu podjetja predstavili različna restavratorska področja in jih podkrepili z praktičnim prikazom v delavnici.
Sočasno z zaključnimi deli v okviru projekta »Celostna prenova gradu Rajhenburg« smo sodelovali pri izvedbi konservatorsko-restavratorske delavnice. Program so sestavljali predavanje, praktični pouk in prikaz restavratorske stroke. Namen delavnice je bil ohraniti odnos do kulturne dediščine s kakovostnimi izvedbami del in historičnimi tehnologijami.
Na zvoniku in na glavni fasadi župnijske cerkve sv. Štefana v Semiču je bila v sklopu obnovitvenih del na fasadi izpeljana delavnica na temo apna in apnenih ometov. Na predavanjih je bil poudarjen pomen uporabe apna, izpostavljene njegove prednosti ob obnovi starejših objektov in predstavljeni referenčni primeri že izvedenih kvalitetnih prenov. Ostale dni je potekalo praktično delo na zvoniku in na glavni fasadi cerkve, ki je obsegalo vse faze obnove.
Assorestauro je italijanski inštitut, ki povezuje posameznike in podjetja, ki delujejo na področju restavriranja arhitekture in urbanističnih planov. Z delom so pričeli v letu 2015. Pod svojim okriljem ima proizvajalcematerialov, opreme in tehnologije, ki ga pri svojem delu uporabljamo strokovnjaki za izvajanje konservatorsko – restavratorskih posegov. Na eni izmed njihovih promocij smo si ogledali potek popotresne sanacije na območju italijanske L`Aquile.
Delavnica je bila nadaljevanje delavnice iz preteklega leta. Potekala je na istem mestu z malce zamenjanimi temami pa kjlub temu v duhu del, ki so bila izvedena pri projektu »Celostna prenova gradu Rajhenburg.«
Pri sanaciji ometov stare kašče na Stari Vrhniki smo v okviru Šole prenove sodelovali s srednjo gradbeno šolo. Na delavnici je bila predestavljena uporaba apna kot tradicionalnega gradbenega materiala, edinega upravičenega uporabe pri prenovah tako pomembnih objektov in z bogato zgodovino.
Spomladanska delavnica v Žminju (Istra) je potekala v organizaciji hrvaškega podjetja Kapitel. Bila je ena lepa promocija uporabe apna v ometih in opleskih. Poleg žganja apna je bila prikazana izdelava in uporaba naravnih zemeljskih pigmentov, ki se od področja do področja barno razlikujejo, glede na barvo zemlje. Ometi, obarvani z zemeljskimi pigmenti so s svojimi prelivajočimi se odtenki nekaj najlepšega, kar lahko storite za obnovljeno staro hišo.
Minicity v Ljubljani je sklop več tematskih kotičkov, ki so namenjeni izobraževanju in spoznavanju otrok z različnimi poklici. V lelih 2019 in 2020 smo mnogim generacijam predstavili poklic restavrator.
Med obnovo fasade smo izvedli delavnico o apnenih ometih. Delavnica je potekala v dveh dneh. Prvi dan so udeleženci v praksi spoznavali izdelavo apnene malte, aplikacijo malte na zid in beležem. Drugi dan je potekal pregled vzorcev prvega dne. Sledilo so predavanja, s čimer se je praktični del podkrepil s samo teorijo.
Udeležili smo se mednarodnega kongresa Re-Lime 2022 v južni Italiji. Predavanja in delavnice so bile na temo apna na področju restavratorstva. V sodelovanju z Matejo Kavčič iz Restavratorskega centra ZVKDS smo predstavili vročo apneno malto v Sloveniji: zgodovino, tradicijo, pridobivanje, uporabo nekoč in danes.
Po teoretičnem delu je sledil praktični, ki je potekal na dveh lokacijah: V Tehničmem muzeju Slovenije v Bistri in v Mošnjah. Udeleženci so se spoznali z pripravo vroče malte, z pripravo različnih ometov in nanašanjem na različne nosilce, s saniranjem ohranjenih apnenih ometov z dopolnjevanjem, z izvedbo finih zaglajenih ometov ipd.
Delavnica je bila Hočevarjevem mavzoleju v Krškem. V notranjosti spomenika je bil udeleženim predstavljen proces 3d skeniranja.