Za dominikanski samostan iz sredine 13. stoletja je bila predvidena sprememba namembnosti. V njem se je v preteklih letih nahajala pomembna arheološka zbirka Pokrajinskega muzeja Ptuj Ormož, ki ima vrhunski historični-arheološki-epigrafski pomen. Taka je tudi njena estetska kakovost. Pomen eksponatov se veže na vlogo antične Poetovione kot gospodarskega in trgovskega središča znotraj podonavskega prostora. Zbirka je bila prezentirana v križnem hodniku ter samostanski cerkvi Dominikanskega samostana. Priložnost se je izkoristilo še za nujne konservatorsko – restavratorske posege na nekaterih najbolj ogroženih eksponatih.

Selitev se je izvedla v spomladanskem času preteklega leta. Prvotno je potekala na tri različne lokacije in sicer v novi lapidarij PMPO, v grajsko žitnico ter pod arkade ptujskega gradu, kjer so prezentirane srednjeveške plastike.

Delovna ekipa je bila sestavljena iz osmih ljudi. Preseljenih je bilo preko petsto eksponatov skupne teže okrog 100 ton. Zaradi otežene dostopnosti ter velikih tež je bila potrebna uporaba hidravličnih naprav. Eksponati so bili razporejeni v zabojnike,  označene in opremljene s podatki o teži zaboja, njegovi vsebini, datumu pakiranja ter lokaciji deponiranja. Na podlagi  optimirane prostorske razporeditve zabojev na novi lokaciji je bila izdelana shema skladiščenja, iz katere je razvidno kje se posamezni kos nahaja.

V okviru konservatorsko – restavratorskih posegov so bile odstranjene sekundarne obloge in nečistoče. V preteklosti izvedene cementne plombe so bile nadomeščene s primernejšimi materiali. Statična sanacija eksponatov je bila izvedena s sidri iz nerjavečega jekla fiksiranimi z epoksidno smolo.

V prostoru pod nivojem se je nahajala rekompozicija drugega mitreja s Hajdine, ki je bila za arhivske potrebe pred rušitvijo digitalizirana v tri-razsežnostnem prostoru. Na podlagi pridobljene 3D slike je možno ponovno pozicioniranje eksponatov na morebitno novo lokacijo rekonstrukcije drugega mitreja. Strokovni nadzor je bil izvajan s strani Restavratorskega centra Javnega zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije.